Olejki eteryczne to bogactwo zapachów i substancji odżywczych oraz leczniczych. Spośród ponad 100 znanych olejków eterycznych, można wyróżnić kilkanaście, które spełniają szczególną rolę w pielęgnacji skóry i włosów.
![Jakie olejki stosować do pielęgnacji ciała i włosów? [© Es75 - Fotolia.com] Jakie olejki stosować do pielęgnacji ciała i włosów? [© Es75 - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jakie-olejki-stosowac-do-pielegnacji-ciala-i-wlosow_img55d3bdfd35ea9.jpg)
Dobroczynny wpływ na skórę mają
olejki: bergamotowy, cytrynowy, drzewa różanego, drzewa herbacianego, geraniowy, imbirowy, lawendowy, neroli, mięty pieprzowej, rozmarynowy, różany, rumianku rzymskiego, ylangowy.
Olejki eteryczne dzięki dużej zdolności przenikania przez naskórek, stymulują regenerację komórek, przywracają skórze elastyczność i poprawiają jej koloryt.
Najmocniejsze działanie regenerujące posiadają olejki neroli i różany, które przyczyniają się do odbudowy kolagenu. Oba posiadają piękny zapach i powinny być stosowane w codziennej pielęgnacji twarzy. Zapobiegają powstawaniu zmarszczek i starzeniu się skóry, czyniąc ją jędrną i elastyczną. Poprawiają jej koloryt, wzmacniają naczynia włosowate i chronią je przed mikrouszkodzeniami oraz pękaniem. W zabiegach aromaterapeutycznych pełnią rolę olejków uspokajających, wyciszających, przywracają spokój i równowagę emocjonalną.
Bardzo ważną rolę w kosmetyce spełnia również olejek lawendowy i imbirowy. Olejek lawendowy działa przeciwzapalnie i regenerująco, zapobiega podrażnieniom skóry i likwiduje jej uszkodzenia. Natomiast olejek imbirowy wspomaga przenikanie substancji czynnych do skóry właściwej. Oba olejki charakteryzuje intensywny zapach, dlatego powinno się je połączyć z olejkami o świeżym, delikatniejszym zapachu na przykład cytrynowym.
Jeśli kupujemy gotowe kosmetyki aromaterapuetyczne trzeba sprawdzić, czy na etykiecie znajdują się nazwy olejków według systemu INCI, zgodnie z którym olejek różany to Rosa Damascena Oil, neroli to Citrus Aurantium Amara Flower Oil, a cytrynowy to Citrus Medica Limonum Oil.
Kremy, odżywki czy szampony możemy też przygotować samodzielnie w domu, oprócz olejków będziemy wówczas potrzebować także innych składników takich jak naturalne oleje roślinne na przykład olej z nasion winogron lub ze słodkich migdałów. Pamiętajmy, że w pielęgnacji możemy używać olejków eterycznych tylko w postaci rozcieńczonej np. w oleju roślinnym.
Przepis na szampon z użyciem olejków eterycznych:
Olejki należy dodać do 100 ml szamponu, najlepiej nieperfumowanego i regularnie używać do mycia włosów. Szampon w naturalny sposób odżywia skórę głowy, wzmacnia proces wzrostu włosa, a także działa przeciwłupieżowo.
Naturalne substancje wykazują nie tylko łatwość wnikania w skórę, ale też oddziałują one swoim bogactwem zapachów na zmysł węchu przez co wpływają pozytywnie na równowagę emocjonalną.